Electrical Engineering and Computer Science

2016-17 Undergraduate Student Awards

Students, parents, and faculty gathered on Friday, March 24, 2017 to celebrate the achievements of EECS students who earned a special award for academic achievement, research, service, or entrepreneurial activities. Khalil Najafi, Chair for Electrical and Computer Engineering, and Peter Chen, Interim Chair for Computer Science and Engineering, presented the awards.

Download these photos on Flickr


College of Engineering Awards

Distinguished Leadership Award
Presented to undergraduate and graduate students of the College of Engineering who have demonstrated outstanding leadership and service to the College, University, and community.

Melinda Kothbauer, Computer Engineering
Kevin Shah, Computer Science

Marian Sarah Parker Prize
is award is presented to an outstanding woman undergraduate who has demonstrated academic excellence, leadership qualities and outstanding contributions to the University and/or community.

Tara Safavi, Computer Science

Mildred & Steele Bailey Prize
is award is presented to an outstanding senior who has demonstrated academic excellence, leadership qualities and outstanding contributions to the University and/or community.

Anna Dai, Computer Science

Tau Beta Pi First-Year Award
is award presented to outstanding rst year students to recognize exemplary character and academic achievements. Awardees are selected by Tau Beta Pi.

Michelle Gu, Computer Engineering
Andrew Ramacher, Computer Science

William H. Mack Engineering Prize
Awardees of the Mack Prize have been judged to have submitted the best all around paper or papers on any non-engineering subject of their own choosing.

Alexander Meikle, Electrical Engineering


EECS Awards

Outstanding Achievement Award
Presented to an outstanding senior student from each of the three programs of study (EE, CE, and CS) in EECS. Students are selected on the basis of outstanding overall academic and personal excellence.

Zihuan Diao, Computer Engineering
Maxwell Li, Electrical Engineering
Kevin Shah, Computer Science

William L. Everitt Student Award of Excellence
Presented to a top student from each of the three programs of study (EE, CE, and CS). These students are in the top 10% of their class and have an interest in communications and computers, as well as professional interests and activities.

Yaman Abdulhak, Computer Science
Yifan Hao, Computer Engineering
Paul Reggentin, Electrical Engineering

Outstanding Research Award
Given to students who completed an outstanding research project with a faculty member or graduate student over and above the requirements of a course or an independent project.

Zhihong Luo, Electrical Engineering
Tara Safavi , Ccomputer Science
Kevin Yang, Computer Engineering

Outstanding Service Award
Presented to students who have shown exceptional leadership in their student organizations, service to the University, College, or Department, or service to the community.

Anna Dai, Computer Science
Melinda Kothbauer, Computer Engienering
Andrew Turek, Electrical Engineering

William Harvey Seeley Prize
Presented to an electrical engineering student who stands first in his/her class at the completion of the freshman year.

Joseph Costello, Electrical Engineering

Commercialization/Entrepreneurship
Presented to a top student from each of the three programs of study (EE, CE, and CS) who exemplifies a partnership between engineering and business through involvement in or startup of a private business, patents, or partnerships with corporations, furthering their field of knowledge or interest.

Ziqi Guo, Computer Science
Michael Jin, Computer Engineering

Richard K. Brown Memorial Scholarship
Presented to an electrical engineering student with an interest in acoustics or amateur (ham) radio.

Phil Ring, Computer Engineering
Aaron Zeller
, Electrical Engineering

EECS Scholars
Given to EECS Seniors (85 credits and above) who have been at U-M at least two full semesters and have a cumulative 3.9 GPA or greater as of Fall 2015.

Shahid Ahmad (CS)
Evan Agattas (CS)
Jovan Attisha (CE)
Yunsheng Bai (CE)
Yuwei Bao (CS)
Wenbo Bao (EE)
Leah Bar-On Simmons (CS)
Karthik Bhandarkar (CS)
Holly Borla (CS)
Jonathan Brelje (CS)
Sabrina Brogren (CS)
Jiaqing Bu (EE)
Nicholas Bush (CS)
Spencer Carmichael (EE)
Mickey Chao (CS)
Haoyang Chen (EE)
Rodrigo Cuba (EE)
Anna Dai (CS)
Alexander Dennis (CS)
Samir Desai (CS)
Zihuan Diao (CE)
Paul Domanico (EE)
Junjie Dong (EE)
Madeline Endres (CS)
Siying Feng (CE)
Nathan Fenner (CS)
Curtis Fenner (CS)
Chen Fu (EE)
Gabrielle Gaeta (CS)
Zhongren Gao (CS)
Paul Giessner (EE)
Andrew Gitlin (CS)
Todd Goodall (CS)
Rashmika Goswami (CS)
Shuvro Guha (CS)
Ziqi Guo (CS)
Zhiyuan He (CS)
Rahul Hingorani (EE)
Colton Holoday (CS)
Reed Hostrander (CS)
Lixing Huang (CE)
Yanda Huang (CE)
Olena Huang (CS)
Ivor Huang (CS)
Eric Hwang (CS)
Jonathan Jan (CS)
Steven Jecmen (CS)
Daniel Jin (CE)
Sharang Karve (CE)
Youssef Katamish (CS)
Julia Kerst (EE)
Ameya Khare (CS)
Saad Khatri (EE)
Dominik Konik (CS)
Max Kontorovich (CS)
Joshua Kremers (DS)
Connor Krupp (CS)
Katy Lau (CS)
Dylan Lawton (CS)
Perry Lee (CS)
Margo Leibold (CS)
Samuel Li (CE, CS)
Maxwell Li (EE)
Yeqing Lin (CS)
Liang Liu (CS)
Tong Liu (CS)
Xieyang Liu (CS)
Xiaoshu Liu (EE)
Duane London (EE)
Zhihong Luo (EE)
Brian Ma (CS)
Connor Mackey (EE)
Timothy Macpherson (CE)
Bennett Magy (CS)
Karl Marco (CS)
Andrew Marino (CS)
Christopher Marsh (EE)
Jason Millen (CS)
Justin Millman (CS)
Daniel Minahan (CS)
James Mitchel (CS)
Albert Morgese (CS)
Yipeng Mou (EE)
Jay Mulani (CE)
Kevin Ni (CS)
Vamsi Nimmagadda (CS)
omas Oliver (CE)
Adrian Padin (CE)
Graham Palmer (CS)
Sharvil Patel (CE)
John Payne (CS)
Joshua Pendleton (CS)
Seth Perrin (EE)
Raghav Prabhu (CS)
Sasawat Prankprakma (CS)
Nitin Ram (CS)
Kishore Rao (CE)
Trevor Rees (CS)
Joh Reeves (CS)
Dean Robinson (CS)
Luke Ross (CS)
Tara Safavi (CS)
John Schaefer (CS)
Kevin Shah (CS)
Ankit Shah (CS)
Aman Sharma (CS)
Curt Silverthorn (CS)
Tanvir Singh (CS)
Christian Smith (CS)
Pranav Srinivasan (CS)
Carl Steinhauser (EE)
Pascal Sturmfels (CS)
Qihan Sun (CE)
Bruce Szudera Wienand (CS)
Daniel Takayama (CS)
Yue Tan (CS)
Nikhil Tase (CS)
Michael Toennies (EE)
Austin Tsao (CS)
Siddharth Venkatesan (CE)
Tiberiu Vilcu (CS)
Davis Vorva (CS)
Angelo Vozza III (CS)
Henry Wang (CE)
Yunqi Wang (CS)
Ruochen Wang (CS)
Kangxu Wang (CS)
Jiachen Wang (CS)
Jason Whit eld (CS)
Eric Winsor (CE)
Daniel Woodworth (CS)
Lawrence Wu (CS)
Yulin Xie (CE)
Marion Xu (CS)
Yue Xu (CS)
Eric Yang (CE)
Fan Yang (CS)
Kevin Yang (CS)
Yichao Yang (CS)
Yuan Yao (CS)
Alex Ying (EE)
Luyao Yuan (CS)
Yetong Zhang (CE)
William Zhang (CS)
Lihu Zhang (CS)
Alexander Zhu (CS)

SURE Awards

These awards provided funding for students to work with faculty members on research projects of mutual interest. Following is a list of projects and participants.

Active Learning and Crowdsourcing Interface

Student Name: Yulong Cao
Student Name: Yanqi Wang
Faculty Advisor/Mentor: Barzan Mozafari

Bio-Dynamics of Animal Locomotion

Student Name: Yang Zhang
Faculty Advisor/Mentor: Bogdan Epureanu (ME)

A Bisimulation-Like Algorithm for Abstracting Control Systems

Student Name: Andrew Wagenmaker
Faculty Advisor/Mentor: Necmiye Ozay

A Combined Adjoint Approach to Mesh Refinement and Performance Analysis

Student Name: Liang Liu
Faculty Advisor/Mentor: Krzysztof Fidkowski (AERO)

Computational Strategic Reasoning

Student Name: Ashley Hou
Faculty Mentor: Michael Wellman (EECS)

Computer Vision and TableTop BlocksWord

Student Name: Max Morrison
Faculty Mentor: Jason Corso (EECS)

Crowd-Powered Robotics

Name: Xieyang Liu
Student Name: Yilei An
Faculty Mentor: Walter Lasecki (EECS)

Deep Visual Analogy-Making

Student Name: Luyao Yuan
Faculty Mentor: Honglak Lee (EECS)

Design and Test on Origami-based Earthworm-like Robot

Student Name: Yetong Zhang
Faculty Mentor: Kon-Well Wang (ME)

Dialog System for Academic Advising

Student Name: Yuxin Liu
Faculty Mentor: Emily Mower Provost (EECS)

Driver’s Assistance Technologies for Safe Intersection Crossing and Highway Merging

Student Name: Lixing Huang
Faculty Mentor: Dimitra Panagou (ME)

ECE SURE Project (Title Unknown)

Student Name: Spencer Haney
Faculty Mentor: Al-Thaddeus Avestruz (EECS)

Extremely Tight Focusing for Super High Intensity

Student Name: Mark Mathis
Faculty Mentor: John Nees (EECS)

Improvement of the Tools DESUMA and UMDES

Student Name: Dylan Lawton
Faculty Mentor: Stephane Lafortune (EECS)

Inferring Electric Load Behavior with Online Learning to Increase Renewable Energy Levels in Power Systems

Student Name: Sarah Peterson
Student Name: John Wolfe
Faculty Mentor: Johanna Mathieu (EECS)

The Investigation of Cancer Stem Cell Development Using Single Cell Microfluidics

Student Name: Henry Wang
Faculty Mentor: Euisik Yoon (EECS)

IOE SURE Project (Title Unknown)

Student Name: Jiachen Wang
Faculty Mentor: IOE Faculty

Layer By Layer Dip Coater

Student Name: Zidong Li
Faculty Mentor: Parag Deotare (EECS)

Texture Classification with Texture Similarity Metric

Student Name: Jie Song
Faculty Advisor/Mentor: David Neuhoff

Machine Learning Methods for Predicting Adverse Outcomes in Healthcare

Student Name: Cheng Perng Phoo
Faculty Mentor: Jenna Wiens (EECS)

Near-Optimal Online State Estimation with Persistent Sensor Faults

Student Name: Lingyun Gao
Faculty Mentor: Necmiye Ozay (EECS)

Optical Hall Characterization of Thin Film Semiconductors

Student Name: Vishal Subrahmanyam
Student Name: Jason VandenBerg Faculty Mentor: Becky Peterson (EECS)

Robot Mobile Manipulation

Student Name: Xinyu Chang
Student Name: Jordan McKay
Faculty Mentor: Chad Jenkins (EECS)

Robotics SURE Project (Untitled)

Student Name: Jon Toto
Faculty Mentor: Ella Atkins (Robotics)

Secure Computing by Construction

Student Name: Harrison Davis
Student Name: Yijun Hou
Faculty Mentor: Valeria Bertacco (EECS)

Simulations and Experiments for 3D Dynamic Coverage with Aerial Robots

Student Name: Zhipeng Xu
Faculty Mentor: Dimitra Panagou (AERO)

Teaching and Learning in Engineering

Student Name: Julia Kerst
Faculty Mentor: Cindy Finelli (EECS)

Texture Classification with Texture Similarity Metric

Student Name: Shen Jin
Student Name: Abhinav Reddy
Faculty Mentor: David Neuhoff (EECS)

Theoretical Quantum Information

Student Name: Xuefeng Hu
Student Name: Jessica Thompson
Faculty Mentor: Yaoyun Shi (EECS)

Thin Film Transistor Modeling and Circuit Implementations

Student Name: Chengpei Xi
Faculty Mentor: Becky Peterson (EECS)

Ultra-low Power Circuit Design for Millimeter Sized Sensor Nodes

Student Name: Junjie Dong
Faculty Mentor: David Blaauw (EECS)

Underlying Models of HVAC Systems and Buildings in Energy Plus

Student Name: Chen Fu
Faculty Mentor: Necmiye Ozay (EECS)

Wireless Power Transfer

Student Name: Chuxi Wei
Faculty Mentor: Al-Thaddeus Avestruz (EECS)